تاریخچه شرکت مرسدس بنز (قسمت اول)

تاریخچه شرکت مرسدس بنز (قسمت اول)

“مهم ایده نیست، این اجراست که اهمیت دارد.”

همه چیز از سال 1834 میلادی شروع شد.

گوتلیب دایملر در 17 مارس 1834 در شورندورف به دنیا آمد. پس از آموزش به عنوان اسلحه ساز و کار در فرانسه، از سال 1857 تا 1859 در مدرسه پلی تکنیک اشتوتگارت تحصیل کرد. پس از انجام فعالیت های فنی مختلف در فرانسه و انگلستان، در سال 1862 به عنوان نقشه کش در شرکت  Geislingen شروع به کار کرد. وی در سال 1865 با ویلهلم میباخ ملاقات کرد.

در سال 1872، بعنوان مدیر فنی شرکت سازنده موتورهای گازی Deutz Gas motor en fabrik مشغول به کار شد و در آنجا با فناوری چهار زمانه موتور  آشنا شد. پس از اختلافات با مدیر عامل شرکت در سال 1882  از کار خارج شد.

 دایملر کارگاهی   را در گلخانه ویلای خود راه اندازی کرد تا روی توسعه موتورهای چهار زمانه بنزینی متمرکز شود.سپس با همکاری ویلهلم میباخ در سال 1884، یک موتور احتراق داخلی ساخت که امروزه به نام «ساعت پدربزرگ» شناخته می‌شود.

این دستگاه با طراحی فشرده و کم وزن خود، اساس نصب  موتوردر خودرو را تشکیل می دهد.

با این حال، هزینه های عملیات آزمایشی به زودی کل ثروت دایملر را تحت تاثیر قرار داده و وی مجبور به یافتن شرکای تجاری شد. در 28 نوامبر 1890 به همراه ماکس دوتنهوفر و شریک تجاری اش ویلهلم لورنز، شرکت Daimler-Motoren-Gesellschaft را تأسیس کرد. در حالی که دوتنهوفر  تمایل به تولید  موتورهای ثابت داشت ، دایملر ترجیح می‌داد تمرکز خود را بر روی تولید خودرو قرار دهد و این سبب بوجود آمدن درگیری میان آنها شد.

پس از استعفای ویلهلم میباخ در سال 1891 به دلیل شرایط غیرقابل قبول قرارداد، دیملر با متوسل شدن به نیرنگ ، به ادامه تولید موتورهای میباخ پرداخته اما تمامی  اختراعات را به نام خود ثبت نمود.  روابط پر تنش با دوتنهوفر و لورنز باعث شد تا دایملر را به عنوان سهامدار کنار بگذارند اما با بدتر شدن وضعیت مالی که منجر به رکود توسعه فنی شد ، شرکت DMG را وادار به بازگرداندن ویلهلم میباخ   در سال 1895 شدند.میباخ ابتدا از شروع مجدد همکاری سرباز زده و   اشاره می‌کند که بدون دایملر برنمی‌گردد. در نهایت، فشارهای تجاری منجر به بازگشت هر دوی آنها به شرکت می شود. به لطف موتور فونیکس ساخته شده توسط میباخ، موتور دایملر در خارج از کشور محبوبیت پیدا می کند. گروهی از صنعتگران انگلیسی آماده پرداخت 350000 مارک برای  کسب مجوز استفاده می گردند. میباخ به عنوان مدیر فنی DMG منصوب شده و گوتلیب دایملر بازرس کل هیئت نظارت فنی  می شود. بازگشت هر دو نفر به DMG یک پیشرفت بزرگ  غیرمنتظره برای شرکت بود .اما  گوتلیب دایملر تنها برای مدت کوتاهی از این پیشرفت  لذت برد. وی در 6 مارس 1900 بر اثر بیماری قلبی درگذشت.

به اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.