کافه فیلتر قسمت سوم

تهیه شده در گروه امان فیلتر 

 امروز می خواهیم در مورد پرکاربرد ترین فیلترِ  خودروهای های سنگین و صنعتی با شما صحبت کنیم .

این فیلتر بر روی   سری خودروهای  ولوو  FH     و    FM و N10 – N12   و ماک  و لودر zl55 zl30   و در صنعت هم   موتورهای دیزل ژنراتور برند ولوو  بسته میشه .

عموما این موتور ها برای تصفیه روغن از سه فیلتر مجزا که با هم در ارتباط هستند استفاده میکنند . که دوعدد فیلتر اولیه و یک عدد فیلتر ثانویه با شماره فنی های 466634-477556  بسته میشود .

در این برنامه  مسیر روغن جریان اصلی و فرعی   این موتور ها رو براتون شرح میدیم  و دلیل سه قلو بودن فیلتر روغن  و سپس قطعات تشکیل دهنده و نکات سرویس نگهداری  .

در اولین مرحله روغنِ داخل کارتل ، به وسیله اویل پمپ که دارای یک طوری صافی است ،  روغن رو از کارتل مکش میکنه و اگر ناخالصی داشته باشه،  از صافی رد نمیشه و پشت توری اویل پمپ گیر میفته ، و وارد سیستم خنک کاری روغن میشه و ،  پس از آن  به پایه فیلترهای سه قلو روغن میرسه و  اولین فیلتری که سر راه قرار میگیره ، فیلتر اولیه یا جریان اصلی نامیده میشه که قطر منافذ باز تر و بزرگتری داره که روغن افت فشار پیدا نکنه ،  البته اینم باید بگم که بالای پایه هر فیلتر یک فشار شکن تعبیه شده که فشار روغن رو کنترل کنه چون این موتور ،  فشار روغن بالایی داره .

  در ادامه  بعد  از عبور روغن از فیلتر اول به فیلتر دوم می‌رسد که این فیلتر هم از نوع فیلتر های اولیه یا همون اصلیه و میزان فیلتراسیون فیلتر قبلی رو کامل تر میکنه که روغن صاف و یکدست و بدون کف بشه ،

سپس بعد از عبور روغن از این دو فیلتر به فیلتر جریان فرعی یا ثانویه می رسه که این فیلتر قطر منافذ کوچکتری داره که اگر یک آلایندگی تونسته باشه از این دو فیلتر عبور کنه دیگه اینجا گیر میفته و از اینجا به بعد روغن به سطح بالای  فیلتراسیون میرسه و بعد از این که از این فیلتر عبور کرد از یک طرف به سوپر شارژر و کانال دیگر به  پمپ باد میره و سوی دیگر به طرف موتور میره که مجرای سوپاپ ها و محور میل لنگ و جداره سیلندر و روانکاری میکنه  که بعد از موتور هم دوباره به طرف کارتل میره و دوباره این سیکل چرخش و فیلتراسیون و روغن کاری همیشه در حال انجام و مستمرا ادامه پیدا می کند.

دلیل سه قلو بودن فیلتر روغن

تولید کنندگان موتور ها رفته رفته به اهمیت فیلتراسیون در روانکاری سیستم پی برده اند و وقتی حجم روغن زیادی توی سیستم موتوری وجود داره وجود یک فیلتر جوابگوی کاملی برای این حجم روغن نیست برای همین توی بیشتر ماشین های جدید که مثل این ماشین نزدیک به 40 لیتر روغن مصرف میکنن طبیعتا نیاز به تعداد فیلتر بیشتری هست ضمن اینکه با توجه به توضیحاتی که قبلا دادیم وجود فیلتر اولیه و ثانویه رو هم در نظر داشته باشید که حائض اهمیته .

در خصوص تعویض فیلتر و روغن این خودرو همیشه پیشنهاد میشه از طرف تعمیرکاران و سرویس کاران محترم که ۵ هزار تا کمتر از لیبل روغن تعویض بشه و فیلتر عوض بشه ولی چیزی که خیلی مهمه شرایط کاری و محیطی که خودرو در آن کار می کند مثلاً خودروهایی که در معدن در معرض آلایندگی‌های گرد و غبار زیادی داره فعالیت میکنن مسلماً زمان تعویض فیلتر و روغن آنها با خودرویی که در شرایط عاری از هرگونه آلودگی کار می کنه متفاوته .

برای همین پیشنهاد میشه رانندگان محترمی که در شرایط محیطی گرد و غبار و آلوده کار می‌کنند حتماً باید تعویض فیلتر و روغن خودشون رو جلو بیندازن

شرکت امان فیلتر همیشه قبل از تولید هر محصول تحقیقات و آزمایشاتی  را در مورد مقر و مسیر فیلتراسیون خودروهای مربوطه انجام میده که امر باعث شده دانش خوبی نسبت به طراحی این فیلتر پیدا کنه و کیفیت این فیلتر رو بسیار بالا ببره .

خداوند منان میسپاریم .