کافه فیلتر قسمت دوم

قسمت دوم – فیلتر روغن سوناتا 4 کیا سراتو

با سلام  خدمت شما بینندگان عزیز و محترم  با قسمت دوم  برنامه کافه فیلتر تهیه شده در گروه فنی شرکت امان فیلتر در خدمت شما هستیم .

 امروز می خوایم در مورد فیلتر روغن سوناتا ۴ سیلندر که  فیلتر پرکاربردیه و طیف بسیاری از ماشین ها رو پوشش میده صحبت کنیم ، این فیلتر معروف به فیلتر ماشین های ۴ سیلندری هیوندا و کیا که کلیه هیوندا های 4 سیلندری رو پوشش میده و موتورهای ۲۰۰۰  و ۲۴۰۰  و ۱۸۰۰ سی‌سی بسته میشه،  که ۲۴۰۰ سی سی  ها نسل دوم موتورهای Theta با نام Theta II شناخته می‌شوند  . و روی سوناتا و اپتیما ، سانتافه هیوندا و در ۲۰۰۰ سی سی  ها میشه سراتو سایپا یا همون سراتو قدیمی‌ها هیوندا قدیمی آوانته و النترا و غیره …

نکات ایمنی در مورد بستن این فیلتر خیلی مهمه و روش اولی که پیشنهاد میشه و در دنیا رایجه استفاده از آچار ترکمتر است.

(نمایش ترکمتر)

 همین طور که در تصویر دارید ترکمتر جهت تنظیم نیروی گشتاور استفاده میشه و یکای اون نیوتن بر متر . ما با این وسیله می‌توانیم مقدار نیروی گردشی  این فیلتر  رو بین ۱۲ تا ۱۵ نیوتن بر متر تنظیم کنیم . توجه داشته باشید وقتی نیروی دست ما به تنظیم ترکمتر برسه صدای خلاصی تق شنیده میشه که پایان بستن رو نشون میده  و ما نباید بیش از اون حد فشار بیاریم .

 البته درجاهایی که ترکمتر نیست  باید این فیلتر رو با دست سفت کنیم و وقتی به کف میرسونیم با یه سمباده زبر فیلتر رو  می‌گیریم و کمی فشار میدهیم و نیازی به آچار فیلتر نیست

ولی فشار وارده وقتی دستی انجام میشه ، تجربی بدست میاد  .

نکته مهم اینجاست خنک کن روغن توی اکثر این ماشین ها پشت پایه فیلتر  قرار میگیره و توی اون کانال آب رد میشه و خیلی از ماشین ها پیش میاد که توی آب رادیات شون ضد یخ استفاده نکردند و این باعث میشه که خوردگی و پوسیدگی توی خنک کن روغن به وجود بیاید و اگر فیلتر رو ما زیاد سفت کنیم احتمال شکستن مجرای کانال آب هست و این باعث میشه حتی آب و روغن با هم قاطی بشه

و اما در سیستم  این موتورها وجود شیر برقیه که سیستم زمانبندی متغیر میل سوپاپ رو تنظیم میکنه که به سیستم cvvt معروفه و باعث میشه شیر برقی ها با فشار روغن کار کند و خود ecu دستور میده که طبق زمانبندی میل سوپاپ ریتارد کنه یا آوانس داشته باشه .

اکثر ۴ سیلندر هایی که موتور ۲۴۰۰ سی‌سی هستند اویل پمپهاشون  بالانسر داره یعنی خود اویل پمپ هم یاتاقان داره و نیاز به روغن کاری داره اما این یاتاقان ها از یاتاقانهای موتور ضعیف تر هستند بنابراین اگر اینها خوب روغنکاری نشن فشار روغن میشکنه و  عموما اتفاقی که توی موتورهای چهار سیلندر ۲۴۰۰ theta two اتفاق میافته ‘ یاتاقان زدن و قفل کردن موتور است .

حال با توجه به توضیحاتی که در رابطه با وجود سیستم cvvt و شیر برقی ها و بالانسر گفته شد خیلی مهمه که سرویس خودروی ما از ۵ هزار تا کارکرد بیشتر نشه چون وقتی که سرویس خودرو ما به بیش از ۵ هزار به تعویق بیندازیم

 این باعث میشه که روغن در مسیر خودش دچار جرم بشه و این جرم روغنی باعث میشه که لوله ها و کانالها یک مقدار تنگ تر بشه و افت فشار روغن رو داشته باشه و سیستم شیر برقی ها و زمانبندی متغیر میل سوپاپ  و اویل پمپ هم به خوبی کار نکند برای همین هیچ وقت در مورد این خودرو به لیبلی که روی روغن موتور ها زده میشه توجه نکنید و حتماً روغن‌خودرو روی ۵ هزار تا تعویض کنید

  چرا که ماشین شما در حالت ایستاده کیلومتر نمیندازه اما تمام فرایندهای مکانیک موتور دارن فعالیتشونو انجام میدن و   غفلت در این مورد خسارت سنگینی رو میتونه دنبال داشته باشه .

وحتی روغن جدید رو هم بعد از دیر عوض کردن روغن قبلی میریزیم به دلیل وجود ادتیوهای کف زدا و پاک کننده روغن  زودتر از موعد کثیف میشن چون مقدار زیادی از اون صرف پاکسازی جرمهای قبلی میشه و خود روغن کثیفتر میشه و کارکردش پایین میاد .

و اما شرکت امان فیلتر طبق صحبت‌هایی که در قسمت اول کردیم همیشه تحقیقاتی را در رابطه با موتور خودروهای مربوطه انجام میده و طبق تحقیقات  نمونه اصلی فیلتر که برای این موتورها طراحی شده ، دریافتیم   نکات مهمی را در تولیدش رعایت کردند و ما به همون مقادیر محاسبات فشار و راندمان  رسیدیم برای همین ما در شرکت امان فیلتر سعی کردیم استاندارد های ساخت و تست رو طبق استاندارد  اصلی کمپانی هیوندا طراحی کنیم.

 اما در بازار با توجه به تحریم های اقتصادی ٫ فیلترهای تقلبی دیده میشه که وقتی بشکافید می بینید که از همه چیز  فیلتر زده شده و کاملا غیر استاندارد تولید شده  که اینها همه باعث میشه که اون ۵ هزار تا که ماکزیمم کارکرد یک فیلتر هست ٫ اون هم کاسته میشه و فیلتر شما زودتر از کار میوفته .

مثلاً  من در اینجا فیلترهای که با نام اصلی از کشور چین یا جاهای متفرقه تولید شده رو شکافتم و متوجه شدم که فقط پوسته و درب ضخیم شبیه اصلی و داخل فیلتر تقلب های زیادی برای ارزان‌تر شدن فیلتر انجام شده از کیفیت کاغذ گرفته تا ارتفاع صافی فیلتر که همه اینها باعث میشه فیلتر شما قبل از موعد ۵۰۰۰ تا از بین بره.

 شما تصور کنید که فیلتر تقلبی روی ماشین شما بسته شده باشه و شما در جاده در حال رانندگی هستید و  منافذ کاغذش مسدود شده  و اگر سوپاپ روغن عمل نکنه جریان روغن متوقف میشه و ماشین بلافاصله یاتاقان میزنه و هزینه بسیار سنگینی برای راننده  به جا میذاره . پس سرویسکاران و رانندگان عزیزحتما  از مرغوبیت فیلتر و روغن مطمعن باشید .

باید توجه داشته باشید همیشه برای تولید علم ٫ آگاهی لازمه و این آگاهی وقتی نباشه تولید یک محصول منجر میشه به کالای نامرغوب و ما در شرکت امان فیلتر سعی کردیم اول با تحقیق و توسعه بتونیم به این آگاهی لازم برسیم تا بتونیم محصول باکیفیت به مردم عزیز کشورمون ارایه بدیم .