دلیل باد کردن فیلتر روغن L90 چیست ؟

دلیل باد کردن فیلتر روغن L90 چیست ؟

شاید برای هرکدام از ما پیش آمده باشد ، هنگام بررسی و بازدید وضعیت موتور خودرو  متوجه شوید که در بالای فیلتر روغن و یا اطراف آن متورم گشته یا به اصطلاح باد کرده است. از آنجایی که هیچ آسیب دیگری به جز تغییر شکل فیلتر مشهود نیست،غالباً انگشت اتهام به سوی تولید کنندگان فیلتر نشانه میرود و  اعتقاد بر این است که محصول دارای نقص تولیدی است.  اما اغلب اوقات اینطور نیست. پس علت باد کردن فیلتر روغن خودرو چیست ؟ 

                                        

وقتی اوضاع درست پیش می‌رود

در شرایط معمول، روغن توسط پمپ روغن به سرتاسر موتور به منظور روانکاری و کاهش اصطکاک قطعات متحرک خودرو  و همچنین خنک کردن اجزای مختلف داخلی موتور وارد می شود.

جریان زیاد از پمپ روغن باعث باز شدن شیر تخلیه فشار

و در نتیجه تنظیم فشار سیستم می شود.

هر خودرو  دارای یک فشار معمولی روغن از پیش تعریف شده است که توسط سازنده  خودرو تنظیم شده و با استفاده از یک شیر تخلیه فشار کنترل می شود. شیر تخلیه فشار معمولاً در پمپ روغن، جایی که برای تنظیم جریان روغن باز و بسته می شود  قرار دارد.

وقتی در سیستم خودرو مشکلی به وجود می آید

 حال اگر این شیر دچار عیب شده و  یا کار نکند، سیستم روانکاری و تنظیم اصطحکاک با  فشار روغن کم یا زیاد مواجه می شود.

شیر تخلیه فشار در حالت باز گیر کرده و به روغن اجازه می دهد تا به حوضچه بازگردد.

هنگامی که سوپاپ در حالت باز گیر می کند، ممکن است خودرو با فشار کم روغن مواجه گردد، زیرا جریان روغن بلافاصله به مخزن روغن باز می گردد. هنگامی که شیر در موقعیت بسته گیر می کند، سیستم روانکاری می تواند تحت تاثیر  حداکثر دبی پمپ روغن قرار گیرد و یا در واقع باعث افزایش فشار روغن خواهد بود.

شیر تخلیه فشار در حالت بسته گیر کرده و اجازه می دهد تا حجم کامل روغن پمپ به فیلتر برسد.


از آنجایی که فیلتر روغن بعد از پمپ قرار دارد، اغلب در معرض افزایش کنترل نشده فشار روغن قرار دارد . اگر این اتفاق بیفتد، فیلترها شروع به تغییر شکل کرده یا به اصطلاح “متورم”می گرددکه اگر اصلاح نشود، ممکن است سبب خم شدن صفحه پایه فیلترشده و اجازه دهد واشر جابجا شود. واشر جابجا شده منجر به از دست دادن سریع روغن می شود که و همین امر میتواند منجر به نابودی موتور خودرو شود.

متورم شدن یا باد کردن فیلتر روغن یک نشانه هشدار دهنده از این مساله است که  شیر تخلیه فشار سیستم در برخی مواقع از کار افتاده است. در هر صورت، سوپاپ چسبنده باید تعمیرشود تا از آسیب به فیلتر و احتمالاً موتور خودرو جلوگیری شود.

جهت خرید انواع فیلتر تندر ۹۰ کلیک کنید.

این اعلان را به اشتراک گذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *